UZMANINIZA SORUNUZ << Soruları Görüntüle
CEVAPLANMIŞ SORULAR
 • Soru :
  PINAR
  02.12.2015
  Annem 50 yaşında ve ailede meme kanseri vakası bulunmakta. MR sonucu ise şu şekilde, rica etsem bize bu sonucu açıklayabilir misiniz? İyi çalışmalar dilerim. TEKNİK: Aksiyel planda 3 mm. kesit kalınlığında T1 ağırlıklı (SE 616/12), aksiyel planda 3 mm. kesit kalınlığında T2 ağırlıklı (TSE 5400/90), sagittal planda 4 mm kalınlığında FAT SAT T2 ağırlıklı (sağ-sol), post-kontrast incelemede; aksiyel planda dinamik T1 FAT SAT 3D/FSPGR (M3D), aksiyel planda 3 mm, kesit kalınlığında T1 ağırlıklı (SE 616/12) BULGULAR: Ailesel meme ca öyküsü mevcut, yüksek riskli olgu, her iki meme başı retrakte konumdadır. Bilateral memede yoğun fibroglandüler alalar izlenmekte, parankim orta-belirgin derecede fizyolojik arka plan kontrastlanmaları göstermektedir. Her iki meme yoğun parankim alanlarında dağınık subsantimetrik kistler izlenmiştir. Sol meme üst dış kadranda non mass şeklinde asimetrik suspekt distorsiyon alanı oluşturan yoğunluk sahası izlenmekte, dinamik serilerde belirgin kontrast tutulumu göstermemektedir. Aksiler alanlarda reaktif formlu korteksi kalınlaşmış lenf nodları izlenmiştir. Retromamiller alan, cilt-cilt altı planlar doğaldır. SONUÇ: Fibrokistik değişiklikler. Her iki memede milimetrik kistler. Sol meme üst dış kadranda belirgin kontrast tutulumu göstermeyen suspekt distorsiyon alanı ve yoğunluk. Yüksek riskli olguda; nodüler karsinomlar benzer görünüm oluşturabilmektedir. Sonomammografik korelasyon ve biyopsi uygun olacaktır. BI-RANDS Kategori:4
  Cevap :
  Prof. Dr. Levent Çelik
  Birad IV kategoride ki bulgular için uygun yöntemle biyopsi yapılmasıdır.
  Tanımlanan oluşum en uygun hangi görüntüleme yöntemi ile görülüyorsa o yöntemin rehberliğinde biyopsi yapılır. Yani lezyon MR da görülüyorda MR rehberliğinde, sonografi ile görülüyorsa sonografi rehberliğinde biyopsi yapılır. 
  Sizde lezyon MR da tanımlanmış. Ancak MR da biyopsi yapmak daha zahmetli ve daha pahalıdır.
  Birde hastanızın sonografi ve mamografi ile değerlendirilmesi ve bu yöntemlerde görülüyorsa o yöntemler ile biyopsi düşünülebilir.
  Tavsiyem meme konusunda uzmanlaşmış bir radyoloğa danışmanız olacaktır.
  Geçmiş olsun. 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.

* Daha önce merkezimize geldiniz mi ? :